Kiirabi liigub uuel aastal abivajajale lähemale

: . Klikke: 6840

2014 aasta toob kaasa positiivseid muutusi Eesti kiirabis. Seni tegutsenud 90-le kiirabibrigaadile lisandub uuest aastast viis kiirabi õebrigaadi ning tegevust alustavad kolm uut kiirabi väljasõidupunkti asukohtadega Türil, Jüris ja Tartu Annelinnas.

Kui siia juurde arvestada ka Lõuna-Eesti Haigla kiirabi jagunemine, mis tähendab ühe brigaadi kolimist Võrru ja teise jäämist haigla juurde, siis võib öelda, et uuest aastast kasvab kiirabi väljasõidukohtade arv seniselt 54-lt 58-le. Baaside asukoha väiksemaid muudatusi on oodata veel 11 paigas Eestimaal.

„Need on esimesed ja väga olulised sammud eesseisvaks kuni viieaastaseks lepinguperioodiks, mille sihiks on kiirabiteenuse ühtlustamine kogu riigis,“ ütles terviseameti peadirektor Tiiu Aro. „Nii lisanduvate brigaadide kui ka kiirabi baaside muutuste juures on ennekõike arvestatud muutustega rahvastikupaiknemises,“ selgitas Aro.

Teenuseosutajaid ehk lepingupartnereid jääb senise 24 asemel alles 12. Arstibrigaadide arv ei vähene, mis tähendab, et ka uuel aastal teenindavad abivajajaid 14 arstibrigaadi ja kuus reanimobiilibrigaadi.

Kaks arstibrigaadi jäävad nii Tallinnasse kui ka Tartusse. Viljandisse, Pärnusse, Narva, Jõhvi, Põltsamaale, Otepääle ja Räpinasse jääb üks arstibrigaad, üks arstibrigaad lisatakse uuest aastast Tapale ja üks Paidesse. Põhja-Eesti Regionaalhaigla juurde tuleb konsulteeriv arstibrigaad.

Uued õebrigaadid hakkavad tööle Jõgeval, Türil, Jüris, Haaberstis ja Lasnamäel.

Väikesaarte kiirabi jätkab senises mahus, teenusega on kaetud kolm saart: Kihnu, Ruhnu, Vormsi. Väikesaartel edukalt käivitunud telemeditsiiniline lahendus on juba laienenud lisavõimalusena ka Hiiumaale.

Kiirabiteenuse osutamine Eestis on korraldatud pikaajaliste halduslepingute alusel. Senine lepinguperiood, mis algas aastal 2007 sai läbi koos lõppeva aastaga. Uue lepinguperioodi ettevalmistamisel tuli arvestada aastate jooksul toimunud muutustega nii õigusaktides, kiirabisüsteemis kui tervishoius laiemalt ning kaasa minna muutustega rahvastiku paiknemises.